W dniach 23 oraz 24 marca do naszego miasta zawitała kolumna pojazdów wchodzących w skład 2. Regimentu Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych w ramach operacji "Dragoon Ride", której założeniem było sprawdzenie mobilności wojsk we wschodniej flance sił natowskich. Cel operacji to przemieszczenie wojsk znajdujących się na Litwie Łotwie oraz w Estonii do bazy w Niemczech. Cała trasa to niemalże 1900 km.

Ich przybycie było niepowtarzalną okazją do poznania z bliska posiadanego przez wojska US sprzętu, zamienieniu kilku (dosłownie kilku) słów z żołnierzami oraz zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście pojazdy typu Stryker, w których wielu, którzy przyszli na Rynek Kościuszki w Białymstoku, mogło zrobić sobie zdjęcie. Odbyło się też oficjalne powitanie żołnierzy przez przedstawicieli białostockich władz oraz jednostki wojskowej 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Mimo iż władze i służby niechętnie podawały informacje odnośnie całego przedsięwzięcia to na powitanie sojuszniczych wojsk przybyły tłumy Białostoczan. Ilość zgromadzonych mimo zwykłego dnia i porannych godzin był imponujący. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.


Aktualnie zajmujemy się...

realizacją projektu budowy auta wzorowanego na Honkerze Skorpion 3, który był używany przez Wojsko Polskie podczas misji w Iraku. Bazę stanowi FSR Tarpan 237D. Prace są w tej chwili już na etapie zaawansowanym co widać na zdjęciach.

Kalendarium

Operacja 'Gothic Serpent'

Wojska amerykańskie – Task Force Ranger, składające się z kompanii B z 3. batalionu 75 Pułku Rangersów, kilku pododdziałów jednostki specjalnej Delta Force i wsparcia w postaci 160th SOAR (Special Operations Aviation Regiment), 10. Dywizji Górskiej, 4 żołnierzy Navy SEALs oraz kilku sanitariuszy z USAF Pararescue – miały za zadanie rozbicie i schwytanie somalijskiego klanu Habar Gidir pod przywództwem Mohameda Farraha Aidida, który był odpowiedzialny za przechwytywanie dostaw żywności dla głodującej Somalii i masakrę, jakiej dokonano na 24 lub 26 żołnierzach pakistańskich działających z ramienia ONZ. Jako że wojska ONZ nie mogły sobie poradzić z agresywną i dobrze uzbrojoną milicją klanową, prezydent Bill Clinton wydał rozkaz stworzenia i wysłania do Somalii TFR w celu wsparcia wojsk pokojowych.

Więcej…